Miért van szükséged medencefűtésre?

Hidegebb időben vagy a hőmérséklet ingadozása miatt hosszú időbe telhet, amíg a nap felmelegíti medence vizét és az eléri a kényelmes hőmérsékletet. A vízpótlás – amely a párolgás következtében elvesztett víz miatt, illetve a vízminőség fenntartásához szükséges – a medence vizének lehűlését eredményezi. nem beszélve arról, hogy a talaj hőmérséklete a téli hónapokban erősen csökken. A levegő hőmérséklete szintén befolyásolja a víz felmelegedését.

Míg úszás során általában nem zavaró a kissé alacsonyabb vízhőmérséklet, addig a fürdés előfeltétele a melegebb víz,  különösen azért, hogy a testhőmérsékletünk ne csökkenjen nagymértékben. Medencefűtésre akkor van szükség, amikor valaki nem akar függni ettől a külső tényezőtől. A medencefűtés legnagyobb előnye a fürdési szezon meghosszabbítása. A megfelelő fűtőteljesítménnyel további heteket nyerhetünk a fürdőzésre.

Általánosságban elmondható, hogy minél nagyobb a medence, vagy alacsonyabb a kezdeti hőmérséklet, annál hosszabb ideig tart a fürdővíz felmelegedése. Hűvösebb napokon hosszabb ideig, akár több napig is eltart, míg a víz  felmelegszik a jóleső fürdési hőmérsékletre. Még akkor is, ha például egy padlószigeteléssel ellátott polisztirol medencénk van, ami viszonylag hamar felmelegszik, mert a padló nem tud annyira lehűlni a téli hónapokban.

Segítség a megfelelő medencefűtés kiválasztásához

A megfelelő medencefűtés kiválasztásához az alábbi kérdések megválaszolása segíthet:

  • Mekkora a medence? Kérjük, vedd figyelembe: minél nagyobb a medence, annál lassabban éri el a kívánt hőmérsékletet.
  • A medence felszín alatti vagy felszín feletti? A téli hónapokban lebontásra kerül? Egyes medencefűtők, mint például az elektromos fűtőberendezések, csak földfelszín feletti medencékhez alkalmasak, amelyeket télen szétszerelnek.
  • Milyen energiaforrást szeretnénk használni a medence fűtésére? Választhatunk a gáz, a villany vagy a napenergia között. A szolárszőnyegek és a kollektorok esetében csak a beszerzési költségekkel kell számolni, további költségek nem merülnek fel a működtetés során.
  • Milyen gyorsan kell a medencének felmelegednie? Egy nagyobb teljesítményű hőszivattyú gyorsabban melegíti a medence vizét. Több kollektor vagy napszőnyeg használata is minimalizálja a felmelegedési időt, mivel így több víz áramlik át nagyobb területen.
  • Mekkora a szűrőrendszer teljesítménye? Ez különösen fontos a szőnyegek, az elektromos medencefűtések, valamint a napkollektorok esetében, mivel ezek a szűrőszivattyún keresztül működnek. Itt a vizet a szűrőszivattyún keresztül a szolár fűtési rendszerbe vezetik, amely felmelegszik és az immár megfelelő hőmérsékletű vizet visszavezeti a medencébe.

Medencetakaró fólia és szolártakaró

A fürdővíz a napsütés hatására és a medence használatával egyaránt párolog. Annak érdekében, hogy ne kelljen feleslegesen és folyamatosan pótolni ezt a vízmennyiséget – ami további vízkezelőszerek használatát teszi szükségessé -, és hogy optimálisan támogassuk a medencefűtés teljesítményét, mindig célszerű szolártakarót használnunk a hőveszteség minimalizálása, vagy a fűtési folyamat felgyorsítása érdekében. A szolártakaró használatával megőrizhetjük a fürdővíz melegségét, energiát és költségeket takaríthatunk meg. A szolártakaró használatával a medence vizét akár 3–5 fokkal felmelegíthetjük csupán a nap erejével, ezáltal több héttel meghosszabbíthatjuk a medence használatának idejét.

A medencetakaró fólia egy a szolártakarónál egyszerűbb és olcsóbb eszköz a medence vizének megvédésére a szennyeződéstől és a párolgástól, valamint a vízhőmérséklet csökkenésének megakadályozására. Ezek a fóliák minden típusú és méretű úszómedencéhez rendelkezésre állnak, legyen az kerek, ovális, téglalap alakú, pezsgőfürdő, hungarocell medence vagy acélfalú medence. Takarófólia vásárlásakor arra is figyelni kell, hogy medencének keskeny vagy széles kapaszkodója van-e.

A legtöbb hő ugyan a víz felszínén keresztül távozik a medencéből, de a hővesztésben a fenék hőmérséklete is meghatározó szerepet játszik. A padlószigetelés azért ajánlott, mivel a padló a téli hónapokban jelentősen lehűl, és csak tavasszal kezd lassan felmelegedni. A padlószigetelés hőszigetelő lemezekkel történik, és hozzájárul a fürdési szezon korábbi megkezdéséhez, valamint a medencefűtés teljesítményét is támogatja.

A fürdővíz lehűtése

Különösen forró napokon a medence vize nagyon felmelegedhet. Ha a víz hőmérséklete túl magas, akkor hőszivattyúval lehűthető, a fűtés mellett a hőszivattyú ugyanis hűtési funkcióval is rendelkezik.

A víz hűtésének másik módja a friss víz hozzáadása: Engedd le a túl meleg víz egy részét, és pótold friss, hideg vízzel. Ne feledd, hogy a víz megváltoztatja a pH-értéket, valamint a klór és más vízkezelő szerek koncentrációját. Állítsd be ezeket újra helyesen, és mérd meg az értékeket tesztcsíkokkal. Arra nagyon figyelj, hogy senki sem tartózkodhat a medencében, amikor klórsokkolást végzel, vagyis amikor a klórtartalom rövid ideig jelentősen megnő!