A medence megfelelő karbantartása: homokszűrő rendszerek

A szűrőrendszerek jelentősen hozzájárulnak a fürdővíz tisztaságához azáltal, hogy megtisztítják és kiszűrik a szennyeződéseket. A szűrőrendszerek a szűrőközeget tekintve  kvarchomokkal, üveggel vagy szűrőgömbökkel működtethetők. Nagy szűrő képességük miatt a homokszűrő rendszerek minden típusú medencéhez alkalmasak.

Hogyan kell:

A szűrőrendszer működtetéséhez skimmerre (felületi elszívóra) van szükség. Különbséget tesznek a medence falába beépített beépített, a medence falához rögzített függesztett skimmer között.
A kvarchomokot, üveget vagy a szűrőgolyókat a szűrőtartályba töltjük. Állandó szűrőként működnek a szennyeződések és az úszó törmelék számára. A szennyezett fürdővizet a szűrőszivattyú a fejszelepen keresztül juttatja a szűrőtartályba. Amikor a víz átfolyik a szűrőtartályban lévő szűrőközegen, a szennyező részecskék lerakódnak a szűrőközegben és kiszűrődnek a fürdővízből. A tisztított víz a visszatérő vezetéken keresztül keresztül áramlik vissza a medencébe.

A fejszelep állásai:

Csak kikapcsolt szivattyúnál állítsa át  fejszelepet!

Szűrés: a medence vizének szűrése. Ebben a helyzetben a medence vizet felülről szívják be a szűrőtartályba, és átengedik a homokon, üvegen vagy a szűrőgolyókon. Amíg a víz a szűrőközegen át áramlik, a szennyeződéseket kiszűrjük. Szűrés után a tisztított vizet visszatesszük a medencébe.
Öblítés: a maradék szennyeződéseket eltávolítják. Ezt a funkciót használjuk a szűrőágy (homok, üveg) újbóli tisztításához az utánmosás után. Ennek a folyamatnak mindig közvetlenül az utánmosás után, a szűrőközeg feltöltése vagy az első beindítás után kell megtörténnie. Ebben a helyzetben a vizet a szűrőtartály felső részébe irányítják, ahol a szelepet leöblítik és a víz a szivattyún keresztül lefolyik.
Cirkuláció: A fürdővizet szűrés nélkül keringetik. Ezt a helyzetet a víz kémiai kezelés utáni keringésére választják. Itt a beszívott vizet közvetlenül a fejszelepből visszavezetik a medencébe anélkül, hogy a szűrőközegen keresztül áramolnának.
Visszamosás: Az visszamosási folyamatot akkor kell végrehajtani, amikor a manométer nyomása 0,3–0,6 barral a normál üzemi nyomás felett van. A nagyobb nyomás azt jelzi, hogy a szűrőben sok maradék szennyeződés van, és a szűrőközeget meg kell tisztítani. Felhívjuk figyelmét, hogy visszamosással 200–1100 liter vizet szívnak le, és friss vízellátásra van szükség. Ebben a helyzetben a vizet az alsó alsó szitába táplálják, amely azután a szűrőközegen keresztül felfelé áramlik. Ez fellazítja a felhalmozódott szennyeződéseket, felemelkedik és kifolyik a szűrőből a “piszkosvíz” csövön keresztül. Addig kell a visszamosatni  amíg tiszta víz ki nem jön a csőből.
Zárt: Nincs szűrés vagy vízáramlás. Ezt a funkciót karbantartási munkákhoz és az előszűrő tisztításához használják. A “zárt” helyzet megállítja a víz áramlását a szivattyúba és a szűrőbe. Ne feledje, hogy a szivattyút soha nem szabad bekapcsolni ebben a helyzetben.
Vízelvezetés: a vizet leeresztik. Ezt a funkciót erős szennyezettségű medencék kiürítésére vagy algakezelés után választják ki. Ebben a helyzetben a szűrőt megkerülik, és a vizet közvetlenül a szivattyún keresztül engedik ki.
Tél: Télen, amikor a medence nincs használatban. Ebben a helyzetben a szelepkar közbenső helyzetben van, amelyben oldja a szelep belső elemeit. Ha a szűrőrendszert télen tárolják, fordítsa a kart ebbe a helyzetbe. Ne feledje, hogy a szivattyút soha nem szabad bekapcsolni ebben a helyzetben.
A kvarchomok kétévente cserélni kell, mivel a homok idővel elveszíti szűrő tulajdonságait. A föld feletti medencék esetében a homokot egy-két évente cserélni kell.